Zábava

03.12.2014 18:11

Siréna

30.11.2014 14:42
V neděli 30.11.2014 byla opět vrácená repasovaná siréna do obce Čermná.Siréna byla vrácena na původní místo na obecní budovu.Její odborné zapojení a odskoušení proběhlo v pořádku.Zkoušení sirény probýhá i každou první středu v měsíci minutovým houkáním.

Jakým tónem houká siréna?

V souladu se zákonem 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému, §7, odst. 2, pís. f) dochází z rozhodnutí ministra vnitra Stanislava Grosse s platností od 1. listopadu 2001 ke zrušení dosavadních varovných signálů Civilní ochrany KATASTROFA, VŠEOBECNÁ VÝSTRAHA a NEBEZPEČÍ ZÁTOPOVÉ VLNY vyhlašovaných prostřednictvím sirén. V souvislosti s tím se zavádí na území celé České republiky pouze jeden varovný signál pro varování obyvatelstva pro případ hrozby nebo vzniku mimořádné události a tím je:

Všeobecná výstraha

Signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může být vyhlašován třikrát za sebou v cca tříminutových intervalech. Po jeho zaznění bude vždy následovat tísňová informace z hromadných informačních prostředků (republikové, regionální a místní působnosti). V té bude obyvatelstvo vyrozuměno o jakou hrozící nebo vzniklou mimořádnou událost se jedná.

Pokud se nejedná o povodňové ohrožení, pak bychom po zaznění sirény měli okamžitě vyhledat úkryt v nejbližší budově. Děti by neměly opouštět školy, ani rodiče by je neměli narychlo odvádět domů. Učitelé se o ně postarají. V budově, kde se ukryjeme, se snažíme co nejlépe utěsnit okna a dveře, abychom zamezili zamoření prostoru. Toto opatření je důležité například při havárii v chemických provozech, ale i při úniku čpavku ze zařízení zimních stadionů, mlékáren, atd. Dále je třeba vypnout ventilaci a uzavřít přívody plynu.

Požární poplach

Je vyhlašován přerušovaným tónem sirény po dobu 1 minuty, který má tvar 25 vteřin nepřetržitého tónu, poté 10s klesá a opět 25 vteřin nepřetržitého tónu. Vyhlašuje se za účelem svolání jednotek požární ochrany a není varovným signálem pro obyvatelstvo, ale upozorňuje obyvatelstvo, že pravděpodobně někde něco většího hoří či se někde stala nějaká katastrofa či ohrožení a po komunikacích se budou ve větší míře pohybovat záchranná vozidla hasičů, policie či zdravotníků.

U elektronických sirén se poplach vyhlašuje napodobením hlasu trubky troubící tón "HÓ-ŘÍ", "HÓ-ŘÍ" také po dobu jedné minuty.

Zkušební tón

Zkušební nepřerušovaný tón v délce 140s se používá při periodických zkouškách sirén. Požární sirény se zkouší 1x měsíčně a to vždy 1. středu v měsíci ve 12:00 a CO sirény (sirény civilní obrany) se testují též 1x měsíčně, a to každou 1. středu v měsíci ve 12:00hod.

Jedná-li se o elektronickou sirénu nebo místní rozhlas zapojený do systému varování obyvatelstva bude vysílána verbální informace: "Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Právě proběhla zkouška sirén. Zkouška sirén".

Fotky k nahlednutí zde

Brigáda

20.09.2014 18:50

V sobotu 20.9.2014 proběhla brigáda na místním sportovišti.Jedná se o vybudování pevné základny na požární útok.Tu jsme viděli při účasti na závodech a to nás inspirovalo k realizaci i u nás.Brigády se zůčastnilo 7 členů našeho SDH.

Fotky k nahlednutí zde

Dolní Olešnice

14.09.2014 08:44
Děkujeme i našim věrným fanouškům za podporu při závodech

Foto k nahlédnutí zde

Hostinné

06.09.2014 17:33

Foto k nahlédnutí zde

Video z KT Hostinné zde

Pyrocar 2014

31.08.2014 17:10

IV. Největší setkání požárních

automobilů a jejich osádek v ČR

29. - 31.8. 2014

Letiště Přibyslav

tato akce se pořádá jednou za tři roky.Proto se letošního ročníku zůčastnila i malá skupina z našeho SDH.

Foto k nahlednutí zde